•   +48 500 148 064
  •   info@okno-piast.pl
Logo Okno-Piast
  • Okno-Piast    
  • wpis    
  • Drzwi przesuwne — PSK, SlideSmart, czy HST?

Drzwi przesuwne — PSK, SlideSmart, czy HST?

Aktualnie najpopularniejszymi opcjami drzwi przesuwnych są SlideSmart, HST i PSK. W tym wpisie dowiesz się o ich konstrukcji, jak również wadach oraz zaletach. Przedstaw, jakie są Twoje oczekiwania względem drzwi przesuwnych, a z pewnością znajdziesz te idealne.

 

Drzwi przesuwne PSK

 

Drzwi przesuwne PSK charakteryzują się systemem uchylno-przesuwnym. Oznacza to, że dzięki okuciom i całej konstrukcji otwierając drzwi, będą one przesuwały się w bok, zamiast otwierać się na oścież, jak zwyczajne systemy drzwiowe balkonowe, czy tarasowe. Można je przesunąć na długość nawet 1.5 metra.

Jak sama nazwa systemu wskazuje, takie drzwi możemy także uchylać, co jest świetną możliwością, gdy chcesz nieco ochłodzić i przewietrzyć pomieszczenie. Warto mieć na uwadze, że PSK znaleźć można w kilku wariantach otwierania - 2, 3 i 4 kwaterowe. Mimo faktu, że drzwi przesuwne PSK są raczej większe, to łatwość i wygoda w ich obsłudze jest ogromna.

Co ważne, szerokość takiego systemu może mieć wynosić nawet 4 m (kiedy jest to system asymetryczny), natomiast cała jego powierzchnia niekiedy mierzy 8 metrów kwadratowych. W przypadku systemu symetrycznego szerokość opiewa na około 3,2 metra.

 

Wady i zalety

 

Wadami, które mogą przeszkadzać w kwestii PSK są choćby dobór kolorów maskownicy na dolnej listwie. Nie zawsze znajdziesz odpowiednie barwy dopasowane do Twojej aranżacji mieszkania. Ponadto, po rozsunięciu drzwi, skrzydło wyłącznie wisi na ramie okna, obciążając ją. Przy nieostrożnym użytkowaniu możemy łatwo doprowadzić do przeciążenia.

Zalet, poza możliwością uchylania, czy zajmowania małej ilości miejsca jest wiele. Chociażby mowa o fakcie, że w przeciwieństwie do innych modeli, drzwi przesuwne PSK nie sprawiają problemów w sezonie zimowym.

Ponadto, ich wodoszczelność znajduje się na bardzo wysokim poziomie, co zapewnia komfort w wielu sytuacjach. Ich wygląd nie pozostawia wiele do życzenia i świetnie wpasowuje się w rozmaite wnętrza.

 

SlideSmart — nowoczesna opcja

 

Czas na system drzwi przesuwnych nowej generacji, czyli SlideSmart. Ten rodzaj charakteryzuje się ogromną lekkością podczas ich odsuwania, jak i otwierania, przez co nie ma potrzeby używania zbyt dużej siły. Zdecydowanie w przyszłości mają szansę osiągnąć taką sławę, jak pozostałe systemy omawiane w tym wpisie.

Są innowacją, która jest ceniona przez klientów, traktujących drzwi przesuwne, jako inwestycję, a nie przedmiot, który trzeba wymieniać, co kilka lat. System SlideSmart to połączenie cech drzwi podnosząco-przesuwnych z odstawno-przesuwnymi i uchylno-przesuwnymi.

Można również śmiało potwierdzić, że korzystając z tego systemu, nie musisz używać siły, a jedynie zdać się na jego intuicyjne i komfortowe działanie.

 

Drzwi przesuwne SlideSmart — pozytywy

 

Rozpoczniemy od zalet, które zdecydowanie można wymieniać godzinami. Są bardzo łatwe w montażu, więc nie sprawią większych problemów podczas tej czynności. Cechują się ogromną szczelnością, więc nie musisz obawiać się uciekającego, ciepłego powietrza.

Przekłada się to oczywiście na oszczędność, bo nie musisz bardziej niż zwykle ogrzewać domu. Możliwość wpuszczania sporej ilości światła do pomieszczenia, w którym się znajduje to kolejny pozytywny aspekt.

Decydując się na SmartSlide, nie przepłacisz, bowiem znajdują się one w atrakcyjnych cenach, pomimo tak wielu zalet. Ich wysoka jakość naprawdę potrafi pozytywnie zaskoczyć, więc decydując się na tę opcję, wybierasz przyszłościowe rozwiązanie.

 

Negatywne cechy

 

Wadą tego systemu drzwi przesuwnych jest wysoki próg, który może przeszkadzać w przechodzeniu pomiędzy pokojem a ogrodem, czy tarasem. Nie można zapomnieć o fakcie, że nie są one uchylane, więc jeśli zależy Ci na możliwości wietrzenia, bądź zwyczajnego uchylania, to nie jest to rozwiązanie dla Ciebie.

 

Drzwi przesuwne HST

 

Ostatnimi z drzwi przesuwnych, które bierzemy dziś pod lupę są te nowoczesne z systemem HST. Cechują się one ogromnymi możliwościami konstrukcyjnymi, które pozwalają na wysokie przeszklenie.

Co ciekawe, zajmują one bardzo małą przestrzeń, gdyż ich skrzydła znajdują się na dwóch różnych prowadnicach. W rezultacie przy ich otwieraniu jedno skrzydło chowa się za drugie, nie zajmując przy tym dużo miejsca.

Po raz kolejny używa się minimalnej siły, aby omawiane drzwi przesuwne otworzyć. Jeśli chodzi o wymiary tego rodzaju systemu, to powierzchnia całości może wynosić nawet 14 metrów kwadratowych. Jeśli chodzi o szerokość, to skrzydło może wynosić do 3 metrów.

 

Drzwi przesuwne HST i ich wady

 

Skupmy się na wadach drzwi przesuwnych HST. Jest to najdroższa opcja z wszystkich, jakie przedstawiliśmy w powyższym wpisie. Mówimy tu o dwukrotności ceny z PSK i o połowę wyższej cenie od SlideSmart. Co więcej, nie ma możliwości, aby je uchylić tak jak w przypadku SlideSmart.

Trzeba być również wrażliwym na dolną szynę, która jest podatna na zapchanie brudami, a to może wiązać się z komplikacjami przy użytkowaniu. Sezon zimowy także nie sprzyja użytkowaniu drzwi przesuwnych HST.

 

Pozytywne cechy

 

Przejdźmy do zalet, które posiada omawiany system. Niski próg jest praktycznie niewyczuwalny, więc świetnie sprawdzi się osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim. Ponadto, HST posiada ogromnie estetyczny wygląd i zupełnie nie obciąża ramy okna, co niweluje wiele zagrożeń. Łatwość użytkowania jest kolejną szeroko chwaloną zaletą.

Na dodatek system sprawia, że do pomieszczenia, w którym jest zamontowany, wpada, jak największa ilość światła. Są one także największe ze swojej konkurencji, co przekłada się na ich cenę. Można je także zamontować z elektrycznym sterowaniem, co jest bardzo powszechną opcją. Dzięki temu będziesz w stanie otwierać skrzydła za pomocą pilota bez żadnego wysiłku.

Powyżej przedstawione aspekty powinny poszerzyć Twoją wiedzę na temat drzwi przesuwnych. Opierając się o Twoje oczekiwania, wybierz te, które najbardziej odpowiadają Ci konstrukcyjnie, jak i oczywiście pod względem wystroju oraz cenowo. SmartSlide, HST, a może PSK? Sam podejmij decyzję!

 

Zobacz także:


FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

SPIS TREŚCI