•   +48 500 148 064
 •   info@okno-piast.pl
Logo Okno-Piast
 • Okno-Piast    
 • wpis    
 • Drzwi Przesuwne - Rodzaje i Zastosowanie w Aranżacji

Drzwi Przesuwne - Rodzaje i Zastosowanie w Aranżacji

Czy warto wybrać drzwi przesuwne? Każdego dnia mamy do czynienia z coraz to nowymi trendami, zarówno w kwestiach modowych, jak i tych aranżacyjnych. Wiele z aktualnych wyborów wnętrzarskich jest jednocześnie estetyczne i funkcjonalne. Jednym z najpopularniejszych w ostatnim czasie wyborów są właśnie drzwi przesuwne. W naszym artykule znajdziesz wszystko co musisz wiedzieć o drzwiach przesuwnych.  

Systemy przesuwne we wnętrzach

Wybierając asortyment mający znaleźć się waszym mieszkaniu, dążycie do tego, by całokształt definiowany był przez wasz gust. Nie jest to nic dziwnego, gdyż mówimy tu o czymś, co należy do was i jest przez was całkowicie zaprojektowane. Gusta jednak bywają różne i często trzeba godzić się na kompromisy z innymi domownikami.

Nie jest to nic nadzwyczajnego, jednak problem komplikuje się, gdy jedna strona marzy o nowoczesności, zaś druga o staroświeckich rozwiązaniach. W takiej sytuacji należy zwyczajnie odnaleźć złoty środek, który będzie uniwersalny lub połączy obie propozycje. Przykładowo, w tym wypadku byłby to wybór stylu vintage przełamany elementami nowoczesnych mebli i sprzętów AGD.

Uniwersalne rozwiązania to jednak nie tak częste zjawisko, jak mogłoby się wydawać. Jednak coraz popularniejsze stają się właśnie takie rozwiązania do wnętrz. Jednym z nich są chociażby drzwi przesuwne, które w krótkim czasie podbiły rynek projektowania wnętrz. Czy rzeczywiście coś w nich jest?

 

Budowa drzwi przesuwnych

Zanim przejdziemy do opisu drzwi przesuwnych w pomieszczeniach, warto omówić kilka kwestii. Jedną z nich jest właśnie budowa produktu, która nieco różni się od standardowych drzwi. Zachęcamy do sprawdzenia oferty drzwi naszej marki. Skłaniamy się, więc ku temu, by nieco przybliżyć temat ich budowy.

Z czego składają się drzwi przesuwne? Jest to bardzo trafne pytanie, jednak powinno się je nieco sprecyzować. Pamiętajcie, że drzwi przesuwne tarasowe i drzwi przesuwne pokojowe różnią nieco od siebie, a zwłaszcza od tradycyjnych drzwi. Są jednak kwestie, które znajdują się w obu budowach tych produktów.

Otóż składają się one z torów górnych oraz dolnych, po których przemieszczają się drzwi. Co więcej, posiadają także górne i dolne poziomy. Kolejnym elementem, który w nich odnajdziemy, jest listwa łącząca oraz pion. Ponadto, w budowie znajduje się także prowadnik górny oraz wózek dolny amortyzowany.

 

Drzwi przesuwne i ich rodzaje

Jeśli chcecie zdecydować się na drzwi przesuwne do swojego mieszkania, to zapewne ich temat nie jest wam całkowicie obcy. Jak bowiem wiadomo, taki asortyment jest podzielony na różne typy i rodzaje. Może być to zależne od materiału, z którego są stworzone, jak i sposobu otwierania. Istotne jest także ich umiejscowienie.

My postanowiliśmy przedstawić każdą z tych możliwości, aby jak najbardziej omówić nurtujący was temat. Dzięki temu z pewnością będziecie mieli jasny ogląd na każdą z przedstawionych propozycji. Wśród rodzajów typowanych przez wzgląd na działanie, wyróżniamy:

 • drzwi przesuwne naścienne,
 • drzwi przesuwne chowane w ścianie.

Są to dwa, główne rodzaje wyróżniane ze względu na sposób działania. Jeśli chodzi o użyte materiały, to prezentujemy:

 • drzwi przesuwne szklane,
 • drewniane,
 • metalowe,
 • ze sklejki,
 • z płyty fornirowanej.

Powyżej przedstawiliśmy najczęściej używane materiały używane do produkcji drzwi przesuwnych. Oczywiście, taki asortyment może zostać wykonany niemal ze wszystkiego, jednak my przedstawiamy te prawidłowo wykonane produkty.

 

Drzwi przesuwne tarasowe — typy

Powyżej przedstawione typy nie są jednymi, jakie wyróżniamy pod kątem przesuwnych drzwi wewnętrznych. Na rynku istnieje bowiem trójka najbardziej popularnych opcji systemów przesuwnych. Różnią się one między sobą zarówno ceną, jak i konstrukcją. Są to oczywiście drzwi przesuwne tarasowe typu:

 • SlideSmart,
 • HST,
 • PSK.

To właśnie wśród nich możecie odnaleźć te najbardziej trafne rozwiązania do swojego domu lub mieszkania. Świetnie nadadzą się one równie, jako wyjście na taras lub balkon. Pamiętajcie jednak, by przed podjęciem ostatecznego wyboru, w formie zakupu, należy zapoznać się z ich charakterystyką.

 

Drzwi przesuwne do pokoju

Pozostałe wyróżnienia systemów przesuwnych

Poza kwestiami materiałów i sposobów działania trzeba skupić się także na przeznaczeniu omawianych produktów. Warto wiedzieć, że na przykład drzwi przesuwne szklane do łazienki będą doskonałym wyborem. Jednak niekoniecznie zachęcamy po stosować je na przykład do pokoju dziecięcego.

Maluchy mają różne pomysły i mogłoby to być dla nich niebezpieczne. Dlatego też ważny jest odpowiedni wybór drzwi przesuwnych. Zarówno sposób otwierania, jak i materiał, z którego wykonano asortyment, jest niezmiernie istotny. Zachęcamy, więc do świadomego decydowania się na zastosowanie drzwi przesuwnych w swoim mieszkaniu.

Pamiętajcie także o tym, że niektóre z materiałów potrzebują większej uwagi i pielęgnacji, niż mogłoby się wydawać. Jednak nie martwcie się tym na zapas, gdyż z pewnością omówimy to w poniższym wpisie. Drzwi przesuwne do pokoju, czy do łazienki warto wybrać z pełną świadomością.

 

Drzwi przesuwne naścienne

Zacznijmy od pierwszego typu omawianego przez nas asortymentu, który wyróżniliśmy. Z racji faktu, że w tej kategorii istnieją zaledwie dwie opcje, to warto nieco bardziej wgryźć się w temat. Tak też postanowiliśmy zrobić. Drzwi naścienne do pokoju, jak sama nazwa wskazuje, znajdują się na ścianie i są widoczne.

W rezultacie oznacza to, że niezależnie od tego, czy są one otwarte, czy zamknięte, skrzydło drzwi jest zawsze widoczne. Wszystko dlatego, że zsuwają się one oczywiście po powierzchni ściany. Warto mieć na uwadze, że to rozwiązanie jest bardzo uniwersalne, choćby dlatego, że równie świetnie nada się do biura, jak i do domu.

Co więcej, można je przymocować właściwie w każdej chwili, a dzięki łatwemu montażowi nie potrzebujemy do tego pomocy ze strony fachowca. Nie będą nam potrzebne w tym celu żadne specjalistyczne ościeżnice, a wystarczy nam odpowiedni mechanizm przesuwny. Części do drzwi naściennych są ogólnodostępne.

 

Wady drzwi naściennych do pokoju

Zapewne zdajecie sobie sprawę, że każda opcja ma swoje wady i zalety. Skoro, więc przedstawiliśmy najważniejsze cechy i pozytywne aspekty tego rozwiązania, to czas na omówienie mankamentów. Zacznijmy od tego, że drzwi wewnętrzne przesuwne mają ogromnie widoczny każdy mechanizm znajdujący się w budowie.

Nie wygląda to dla wszystkich estetycznie, gdyż drzwi nie da się ukryć. Stąd tak ważne, by odpowiednio dopasować je do aranżacji wnętrza. Warto również pamiętać o tym, że takie typ drzwi zajmuje najzwyczajniej w świecie sporo miejsca.

Dlatego też, zanim wpadnie się w szał zakupowy, trzeba sprawdzić możliwości. W tym wypadku myślenie w sposób realistyczny jest ogromnie ważne. Zachęcamy do tego zwłaszcza w przypadku małego metrażu, gdyż nie zawsze ściany są na tyle szerokie, by zmieścić całą konstrukcję.

 

Drzwi przesuwne chowane w ścianie

Skoro mieliśmy okazję wspomnieć o systemie umieszczanym na ścianie, to czas scharakteryzować ten, który jest chowany w ścianie. Jakie są cechy charakterystycznego tego modelu asortymentu? Otóż skrzydła drzwiowa osadza się na odpowiednio dobranych prowadnicach. Mogą przesuwać się wzdłuż lub wewnątrz ściany.

Wielką zaletą tego produktu jest fakt, że cały mechanizm jest ukryty pod maskownicami. Oznacza to, że mamy tu do czynienia z estetyką, jak również niemałą funkcjonalnością. Jednak tutaj jedynym mocno widocznym elementem będzie oczywiście szyna. W tym wypadku również możemy docenić sporą ilość miejsca.

Drzwi przesuwne chowane w ścianie bez wątpienia są stworzone dla tych, którzy cenią sobie wolną przestrzeń. Dzięki ich szerokiemu wyborowi na rynku z łatwością odnajdziecie te, które będą odpowiadać waszym preferencjom, gustom i równocześnie będą cechować się wysoką jakością wykonania.

 

Drzwi chowane w ścianie — wady

Zapewne zastanawia was, jakie wady mogą posiadać drzwi, które mają ukryty system drzwi przesuwnych i cały jego mechanizm. Otóż pierwszą kwestią wartą podkreślenia jest oczywiście mała ilość miejsca na ścianie, na której umieszczamy drzwi. Będzie się to tyczyło dwóch oddzielonych drzwiami pomieszczeń.

Warto także wspomnieć o fakcie, że z racji swojej budowy drzwi przesuwne muszą nieco odstawać od ściany. Wszystko po to, by były prawidłowo osadzone na prowadnicach. W rezultacie jednak między mechanizmem a drzwiami powstają małe szczeliny, a to przekłada się na słabą izolację akustyczną.

Rozmaite dźwięki i hałasy będą się bowiem znacznie swobodniej przenosić. Dlatego też warto zastanowić się, w którym konkretnie miejscu zamierzacie je umieścić. Jest to dobry wybór na oddzielenie jadalni i kuchni. Natomiast, jeśli chcecie odciąć się od hałasów z innego pomieszczenia, to nie wybierajcie drzwi przesuwnych.

 

Drzwi przesuwne szklane

Teraz czas na wszelkie produkty, które są wykonane ze szkła. Jest to idealne, a nawet perfekcyjne dopełnienie stylu loftowego. Loft to przede wszystkim przeszklenia i to właśnie w nim możemy odnaleźć całą masę szklanych i przestrzennych elementów. Wszystko jednak wciąż jest połączone z minimalizmem.

Jeśli posiadamy sporą sypialnię z otwartą garderobą, to możemy użyć takich drzwi do oddzielenia tych dwóch przestrzeni. To samo tyczy się momentu, kiedy mamy w tym pomieszczeniu na przykład wannę. Możemy zapewnić sobie drzwiami odrobinę prywatności, a po skończeniu kąpieli znów postawić na sporą przestrzeń.

Bardzo często takie drzwi szklane są wybierane do nowoczesnych łazienek. Ludzie jednak nie decydują się na szkło przeźroczyste a mleczne lub takie z niewyraźnym widokiem. Dzięki temu nikt nie jest w stanie nas oglądać podczas kąpieli. Pomimo takiego wyglądu szkła całość i tak wygląda bardzo nowocześnie, jak również estetycznie.

 

Drzwi przesuwne szklane — wady

Każda z naszych propozycji ma swoje plusy i minusy, zatem w tym przypadku nie mogło być inaczej. Decydując się na drzwi przesuwne, chcemy oddzielić od siebie dwa pomieszczenia. Niestety drzwi przesuwne szklane nie są uniwersalną opcją do wszystkich pokoi, a to za sprawą materiału.

Otóż w momencie, gdy szkło się rozbije, może być bardzo niebezpieczne. Dlatego też uczulamy na to, by nie montować ich do pokoju dziecięcego. Wszystko po to, by móc zapewnić młodszym dzieciom bezpieczeństwo. Warto również wspomnieć w tym wypadku o niskiej izolacji akustycznej.

Niestety nie możemy zapomnieć także o fakcie, że drzwi przesuwne szklane nie zapewniają tak sporej prywatności, nawet jeśli są wybierane. Są świetną opcją, jako drzwi do łazienki, jednak bez wątpienia, jeśli mieszkacie z partnerem, lub samotnie. Wtedy prywatność nie jest aż tak ważna.

 

Drewniane drzwi przesuwne

 

Drewniane drzwi przesuwne pokojowe

Czas, aby omówić kolejny punkt na naszej liście, a mianowicie drewniane drzwi przesuwne. Mogą być one dwuskrzydłowe lub jednoskrzydłowe, wszystko zależy od waszych preferencji. Jednak co właściwie je charakteryzuje i gdzie można je dopasować? Czy jest to uniwersalne rozwiązanie?

Świetnie sprawdzą się one w mieszkaniach i domach, które są urządzane w stylu wiejskim. Co więcej, dobrze zaprezentują się w aranżacjach ociekających rustykalnym doborem wystroju. To jednak nie koniec ich dopasowania.

Nie zapominajmy, że drzwi drewniane wewnętrzne mogą również odnaleźć się w nowoczesnych pomieszczeniach. Warto postawić w takim wypadku na prosty model, który zawiera przeszklenia. W ten sposób zdecydujecie się na modną klasykę. Ponadto, dzięki przeszkleniom wpuścicie do pomieszczeń więcej światła.

 

Minusy drzwi drewnianych

Zarówno drzwi drewniane, jak i każdy inny asortyment ma swoje minusy. W tym wypadku bez wątpienia musimy wspomnieć o fakcie, że nie jest to uniwersalne rozwiązanie. Nie mamy tutaj do czynienia z bazowymi kolorami a drewnem, które wpasowuje się głównie w rustykalne i wiejskie style.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że drzwi przesuwne wykonane z prawdziwego drewna są nieco bardziej wymagające w pielęgnacji. Warto jest je odpowiednio czyścić i co jakiś czas zajmować się ich konserwacją. Niestety może to pochłaniać sporą ilość czasu. Co więcej, można powiedzieć, drzwi drewniane są również dosyć ciężkie.

 

Drzwi przesuwne metalowe

Drzwi przesuwne do pokoju nie muszą być wyłącznie drewniane lub szklane. To samo jeśli chodzi o drzwi przesuwne do łazienki. Drzwi metalowe doskonale prezentują się w mieszkaniach urządzonych w stylu skandynawskim, gdzie minimalizm jest nieodłączną częścią.

Miejmy na oku fakt ich solidności i trwałości, która bez wątpienia wyróżnia je z szeregu. Nie zapominajmy o sporej odporności na uszkodzenia mechaniczne. Warto również zwrócić uwagę na fakt ich prostoty i klasycznego wyglądu. Sprawiają one, że możemy śmiało stwierdzić, że wpasują się one w niemal każde wnętrze.

Pamiętajmy o fakcie, że coraz więcej osób zaczyna decydować się na minimalizm w stylu glamour. Wydaje się to zapewne mało możliwe, jednak taki nurt zdaje się być coraz popularniejszy. Metalowe lub aluminiowe drzwi przesuwne metalowe są więc idealnym kandydatem na dopełnienie i takiej nietypowej aranżacji.

 

Minusy drzwi metalowych

Mówiąc o mankamentach związanych z drzwiami stalowymi, nie można nie wspomnieć o fakcie, jakim jest słaba izolacja akustyczna. Jest ona słabsza przynajmniej od drzwi drewnianych, które znacznie lepiej wygłuszają rozmaite dźwięki i hałasy.

Warto również wspomnieć o nieco trudniejszym montażu, niż w przypadku jego poprzedników. Drzwi przesuwne tego typu pracują także głośniej niż drewniane i metalowe. Nie mają całej masy wad, jednak mimo wszystko z tymi wymienionymi warto się liczyć.

 

Drzwi przesuwne do pokoju ze sklejki

Drzwi przesuwne, wykonane ze sklejki lub płyty wiórowej muszą mieć pewne wypełnienie. Mowa tutaj, chociażby o szkle, lustrach, bambusie, czy też lancomatach. Są one nieoczywistym wyborem, a z pewnością nie tak, jak popularne drzwi przesuwne szklane, drewniane, czy też metalowe.

Nie oznacza to jednak, że są złym wyborem, choć na pewno nieco specyficznym. Sklejkę wyróżniają cztery rodzaje i należą do nich:

 • brzozowa,
 • olchowa,
 • sosnowa,
 • bukowa.

Co ciekawe, drzwi ze sklejki bardzo wiernie przypominają drewno. Nie mamy w tej chwili na myśli tylko wyglądu tego surowca, ale i jego właściwości. Otóż materiały drewnopodobne dobrej jakości są porównywalnie trwałe do drewna.

Co więcej, nie zapominajmy o fakcie, że są one znacznie atrakcyjniejsze cenowo od swoich konkurentów z drewna. Jeśli, więc chcecie nieco oszczędzić i wciąż mieć drewniane wykończenie, to postawcie na drzwi przesuwne do pokoju ze sklejki lub płyty wiórowej!

 

Negatywne cechy drzwi przesuwnych ze sklejki

Zapewne zastanawiacie się, jakie problemy można mieć z drzwiami wykonanymi ze sklejki. Czym prędzej odpowiadamy na tę zagwozdkę! Wielu osobom niezaprzeczalnie sklejka kojarzy się z czymś tanim i niekoniecznie dobrym jakościowo, więc jej reputacja jest nieco zaburzona.

Warto wspomnieć, że nie jest ona zbyt odporna na działanie wody. Oznacza to, że drzwi przesuwne do łazienki wykonane ze sklejki nie będą zbyt trafnym rozwiązaniem. W dodatku mogą one nie przypaść wam do gustu pod względem ceny.

Z racji bycia najwierniejszym odzwierciedleniem drewna są one droższe od drewnopodobnych materiałów, co może nie być dla was korzystne. Oczywiście mimo to jest ona wciąż znacznie tańsza od drzwi przesuwnych drewnianych.

 

Drzwi przesuwne do pokoju z płyty fornirowanej

Skoro omówiliśmy już drzwi przesuwne szklane, drewniane, metalowe, jak i te ze sklejki, to czas na ostatni podpunkt naszej listy. Mowa tu oczywiście o drzwiach przesuwnych wykonanych z płyty fornirowanej. Jest to drugi z wyborów, który uważamy za nieco nieoczywisty. Mimo wszystko ma on całą masę zalet, które trzeba wspomnieć.

Otóż drzwi przesuwne do pokoju wykonane z płyty fornirowanej są kolejnym drewnopodobnym produktem. Ten jednak wygląda przepięknie w każdym wydaniu i znakomicie podkreśla wszelkie walory estetyczne drewna. W dodatku jest on bez wątpienia ponadczasowym wyborem klientów.

Nie możemy zapomnieć o fakcie, jakim jest ich niemała i z pewnością zaskakująca dla niektórych trwałość. Nas bez wątpienia nie dziwi. Bez wątpienia dopełnisz nimi wiele stylowo zaaranżowanych pomieszczeń bez żadnego problemu. Jednak czy są one lepszą opcją od przedstawionej powyżej sklejki? Sprawdźcie.

Drzwi przesuwne z płyty fornirowanej – minusy

Tak, jak wspomnieliśmy drzwi przesuwne do łazienki, czy do pokoju wykonane z płyty fornirowanej posiadają masę zalet. Dobrze jest jednak wiedzieć, że istnieją pewne mankamenty, które je charakteryzują. Mowa tutaj przede wszystkim, że bardzo trudno jest uratować produkt w przypadku jakichkolwiek uszkodzeń.

Z pewnością nie uda wam się to w domu przy pomocy środków domowych, więc nie pozostawimy wam złudzeń. W tym przypadku będzie trzeba najzwyczajniej w świecie poprosić o pomoc odpowiedniego fachowca. Co więcej, nie ma lepszego wyboru w kwestii zestawienia produktu ze sklejką. Oba mają swoje plusy i minusy.

 

Czas na taras! – drzwi przesuwne tarasowe

Kolejnym etapem jest omówienie modeli drzwi przesuwnych tarasowych lub balkonowych. Tak, jak wspomnieliśmy w pierwszych akapitach, taki asortyment wyróżniamy przez rodzaj, materiał użyty w produkcji i sposób działa. Omówiliśmy już dwa ostatnie aspekty, więc czas na ten pierwszy z wymienionych.

Warto wspomnieć, że drzwi przesuwne do łazienki, czy pomieszczeń różnią się od tych, które są stworzone stricte do wejścia na taras lub balkon. Chodzi tu nie tylko o delikatne zmiany w budowie, ale także materiały użyte przy ich produkcji. Najczęściej wśród nich znajduje się bowiem PCV lub aluminium i niekiedy drewno.

Ponadto, drzwi przesuwne na taras są przeszklone, jak okna, dzięki czemu wpuszczają masę światła do pomieszczenia. Dzięki temu optycznie powiększają nawet te mniejsze pod względem metrażu mieszkania. Przejdźmy więc do charakterystyki drzwi przesuwnych tarasowych SmartSlide, PSK i HST i wskażmy, które najlepiej wybrać.

 

Drzwi przesuwne tarasowe

Drzwi przesuwne PSK

 Drzwi przesuwne PSK charakteryzują się systemem uchylno-przesuwnym. Oznacza to, że dzięki okuciom i całej konstrukcji otwierając drzwi, będą one przesuwały się w bok, zamiast otwierać się na oścież, jak zwyczajne systemy drzwiowe balkonowe, czy tarasowe.

Można je przesunąć na długość nawet 1.5 metra. Jak sama nazwa systemu wskazuje, takie drzwi możemy także uchylać, co jest świetną możliwością, gdy chcesz nieco ochłodzić i przewietrzyć pomieszczenie.

Warto mieć na uwadze, że PSK znaleźć można w kilku wariantach otwierania – 2, 3 i 4 kwaterowe. Mimo faktu, że drzwi przesuwne PSK są raczej większe, to łatwość i wygoda w ich obsłudze jest ogromna.

Co ważne, szerokość takiego systemu może mieć wynosić nawet 4 m (kiedy jest to system asymetryczny), natomiast cała jego powierzchnia niekiedy mierzy 8 metrów kwadratowych. W przypadku systemu symetrycznego szerokość opiewa na około 3,2 metra.

 

Drzwi przesuwne tarasowe PSK – wady i zalety

Wadami, które mogą przeszkadzać w kwestii PSK są choćby dobór kolorów maskownicy na dolnej listwie. Nie zawsze znajdziesz odpowiednie barwy dopasowane do Twojej aranżacji mieszkania.

Ponadto, po rozsunięciu drzwi, skrzydło wyłącznie wisi na ramie okna, obciążając ją. Przy nieostrożnym użytkowaniu możemy łatwo doprowadzić do przeciążenia.

Zalet, poza możliwością uchylania, czy zajmowania małej ilości miejsca jest wiele. Chociażby mowa o fakcie, że w przeciwieństwie do innych modeli, drzwi przesuwne PSK nie sprawiają problemów w sezonie zimowym.

Ponadto, ich wodoszczelność znajduje się na bardzo wysokim poziomie, co zapewnia komfort w wielu sytuacjach. Ich wygląd nie pozostawia wiele do życzenia i świetnie wpasowuje się w rozmaite wnętrza.

 

SmartSlide — nowoczesna opcja 

Czas na system drzwi przesuwnych nowej generacji, czyli SmartSlide. Ten rodzaj charakteryzuje się ogromną lekkością podczas ich odsuwania, jak i otwierania, przez co nie ma potrzeby używania zbyt dużej siły. Zdecydowanie w przyszłości mają szansę osiągnąć taką sławę, jak pozostałe systemy omawiane w tym wpisie.

Są innowacją, która jest ceniona przez klientów traktujących drzwi przesuwne, jako inwestycję, a nie przedmiot, który trzeba wymieniać, co kilka lat. System SmartSlide to połączenie cech drzwi podnosząco-przesuwnych z odstawno-przesuwnymi i uchylno-przesuwnymi.

Można również śmiało potwierdzić, że korzystając z tego systemu, nie musisz używać siły, a jedynie zdać się na jego intuicyjne i komfortowe działanie.

 

Drzwi przesuwne SmartSlide — pozytywy

Rozpoczniemy od zalet, które zdecydowanie można wymieniać godzinami. Są bardzo łatwe w montażu, więc nie sprawią większych problemów podczas tej czynności. Cechują się ogromną szczelnością, więc nie musisz obawiać się uciekającego, ciepłego powietrza.

Przekłada się to oczywiście na oszczędność, bo nie musisz bardziej niż zwykle ogrzewać domu. Możliwość wpuszczania sporej ilości światła do pomieszczenia, w którym się znajduje to kolejny pozytywny aspekt.

Decydując się na SmartSlide, nie przepłacisz, bowiem znajdują się one w atrakcyjnych cenach, pomimo tak wielu zalet. Ich wysoka jakość naprawdę potrafi pozytywnie zaskoczyć, więc decydując się na tę opcję, wybierasz przyszłościowe rozwiązanie.

 

Minusy systemów przesuwnych SlideSmart

Wadą tego systemu drzwi przesuwnych jest wysoki próg, który może przeszkadzać w przechodzeniu pomiędzy pokojem a ogrodem, czy tarasem. Nie można zapomnieć o fakcie, że nie są one uchylane, więc jeśli zależy Ci na możliwości wietrzenia, bądź zwyczajnego uchylania, to nie jest to rozwiązanie dla Ciebie.

 

Drzwi przesuwne HST

Ostatnimi z drzwi przesuwnych, które bierzemy dziś pod lupę są te nowoczesne z systemem HST. Cechują się one ogromnymi możliwościami konstrukcyjnymi, które pozwalają na wysokie przeszklenie.

Co ciekawe, zajmują one bardzo małą przestrzeń, gdyż ich skrzydła znajdują się na dwóch różnych prowadnicach. W rezultacie przy ich otwieraniu jedno skrzydło chowa się za drugie, nie zajmując przy tym dużo miejsca.

Po raz kolejny używa się minimalnej siły, aby omawiane drzwi przesuwne otworzyć. Jeśli chodzi o wymiary tego rodzaju systemu, to powierzchnia całości może wynosić nawet 14 metrów kwadratowych. Jeśli chodzi o szerokość, to skrzydło może wynosić do 3 metrów.

 

Drzwi przesuwne HST i ich wady

 Skupmy się na wadach drzwi przesuwnych HST. Jest to najdroższa opcja z wszystkich, jakie przedstawiliśmy w powyższym wpisie. Mówimy tu o dwukrotności ceny z PSK i o połowę wyższej cenie od SlideSmart. Co więcej, nie ma możliwości, aby je uchylić tak jak w przypadku SlideSmart.

Trzeba być również wrażliwym na dolną szynę, która jest podatna na zapchanie brudami, a to może wiązać się z komplikacjami przy użytkowaniu. Sezon zimowy także nie sprzyja użytkowaniu drzwi przesuwnych HST.

 

Drzwi przesuwne HST – pozytywne cechy

 Przejdźmy do zalet, które posiada omawiany system. Niski próg jest praktycznie niewyczuwalny, więc świetnie sprawdzi się osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim. Ponadto, HST posiada ogromnie estetyczny wygląd i zupełnie nie obciąża ramy okna, co niweluje wiele zagrożeń.

Łatwość użytkowania jest kolejną szeroko chwaloną zaletą. Na dodatek system sprawia, że do pomieszczenia, w którym jest zamontowany, wpada, jak największa ilość światła. Są one także największe ze swojej konkurencji, co przekłada się na ich cenę.

Dodatkowo można je także zamontować z elektrycznym sterowaniem, co jest bardzo powszechną, ale też popularną i modną opcją. Dzięki temu będziesz w stanie otwierać skrzydła za pomocą pilota bez żadnego wysiłku.

 

Jakie są najlepsze drzwi przesuwne – naścienne czy chowane w ścianie?

Skoro jasno przedstawiliśmy i opisaliśmy każdy z rodzajów drzwi przesuwnych, warto wyłonić największych faworytów z każdej kategorii. Oczywiście nie chcemy iść na łatwiznę, więc postanowiliśmy przedstawić także uzasadnienie każdej z podjętych decyzji. Zacznijmy od sposobu działania drzwi przesuwnych.

Jeśli chodzi o wybór, między asortymentem naściennym a tym chowanym w ścianie to bez wątpienia wybieramy drugą opcję. Są to idealne drzwi przesuwne do pokoju, łazienki, czy też jadalni. Wszystko przez wgląd na ich estetyczność, która jest spowodowana ukryciem wszystkich mechanizmów w miejscu przy ścianie.

Wybierając drzwi naścienne, rezygnujemy z czystego wykończenia, które jest pożądane w aktualnych trendach wnętrzarskich. Jeżeli więc macie dylemat, którą z tych opcji wybrać, to bez cienia wątpliwości radzimy postawić na drzwi przesuwne chowane w ścianie.

 

Drzwi przesuwne szklane

Najlepszy wybór – drzwi przesuwne z jakiego materiału?

Podsumowując temat materiałów użytych do produkcji drzwi przesuwnych, niezaprzeczalnie znaleźliśmy bezkonkurencyjnego faworyta. Co ciekawe, świetnie sprawdzi się zarówno do zwyczajnych drzwi przesuwnych, jak i do szklanej kabiny prysznicowej. Zapewne domyślacie się o kim mowa…

Według nas jednymi z najlepiej wyglądających i funkcjonalnych drzwi są te stworzone ze szkła. Sprawdzają się w niemal każdej aranżacji, choć obłędnie prezentują się właśnie w nowoczesności. Można je postawić zarówno w łazience, jak i w salonie, a wciąż będą pasować tak samo dobrze. Oczywiście nie możemy zapomnieć o innych opcjach.

Drzwi drewniane nadają niemałej przytulności do każdego pomieszczenia, choć sprawia to, że nie są aż tak uniwersalne. Jeśli chodzi o drzwi przesuwne metalowe, to są one doskonałą opcją do aranżacji minimalistycznych. Uważamy jednak, że to szklane wyroby najbardziej odpowiadają na dzisiejsze trendy w urządzaniu wnętrz.

 

Drzwi tarasowe SmartSlide, HST, a może PSK?

Ostatnie podsumowanie, które dla niektórych mogą być najbardziej wyczekiwane, to oczywiście drzwi przesuwne tarasowe. Bez wątpienia możemy jasno stwierdzić, że według nas najlepszym rozwiązaniem są drzwi przesuwne tarasowe SmartSlide. Najlepszym uzasadnieniem tej decyzji jest cała masa zalet.

Mamy tu na myśli, chociażby niebywałą szczelność, dzięki której płacimy w zimie niższe rachunki. Wszystko za sprawą braku uciekającego ciepła. W dodatku system drzwi przesuwnych SmartSlide zapewnia dopływ ogromnej ilości światła do pomieszczenia. Jedynym znaczącym minusem jest dosyć wysoki próg.

Uważamy jednak, że lepiej postawić na ten typ w atrakcyjnej cenie, niż stawianie na podwójnie droższe HST, które różni głównie właśnie wysokość progu. Jeśli jesteście osobami poruszającymi się na wózku inwalidzkim, to wybór HST będzie nieuchronny. W innym razie radzimy postawienie na drzwi przesuwne tarasowe SmartSlide.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Jak Uszczelnić Okna? — 10 Sprawdzonych Sposobów Na Nieszczelne Okna

Nowoczesny zamek do drzwi — jaki wybrać?

Jakie są najlepsze drzwi antywłamaniowe?


FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Drzwi przesuwne naścienne czy chowane w ścianie?

Jeśli zastanawiacie się, czy wybrać drzwi przesuwne naścienne, czy chowane w ścianie, to najlepszym rozwiązaniem będzie druga opcja. Otóż oba produkty mają podobne do siebie właściwości, jednak mechanizm chowany w ścianie wygląda znacznie estetyczniej.

Jaki jest najlepszy materiał drzwi przesuwnych?

Jeśli szukacie najbardziej funkcjonalnego i nowoczesnego materiału do drzwi przesuwnych, to najlepszym rozwiązaniem będzie szkło. Szklane drzwi przesuwne to ostatni krzyk mody niemal w każdym nowoczesnym wnętrzu.

Drzwi przesuwne SlideSmart, PSK czy HST? Które wybrać?

Najlepszą opcją są drzwi przesuwne SlideSmart, które są o połowę tańsze od HST, a różni je wyłącznie wysokość progu. Ponadto, cechuje je ogromna szczelność i wygoda, gdyż możemy zamontować w nich sterowanie na pilota.

SPIS TREŚCI