•   +48 500 148 064
  •   info@okno-piast.pl
Logo Okno-Piast
  • Okno-Piast    
  • wpis    
  • Okna dla alergików — na co postawić?

Okna dla alergików — na co postawić?

Miesiące, w których rośliny zaczynają pylić, to najgorszy czas alergików. Niestety, nawet w domu nie są bezpieczni, gdyż nieotwieranie okien w obawie przed pyłkami, skutkuje tworzeniem się roztoczy. Okna dla alergików to najlepsze rozwiązanie, jednak na co właściwie postawić?

 

Okna dla alergików, czyli komfort we własnym domu

 

Alergia to zdecydowany problem, nie tylko podczas miesiąców, w których kwiaty pylą. Kurze, roztocza i inne paprochy osiadające na przedmiotach w naszych domach to kolejni wrogowie alergików. Ponadto, samo gromadzenie się takich niepożądanych zanieczyszczeń jest uciążliwe nie tylko dla tej grupy osób. Nikomu z nas nie uśmiecha się ścierać kurze kilka razy w tygodniu.

Stąd też powstało wiele innowacyjnych rozwiązań, które mają sprawić, że na meblach i innych przedmiotach, takie brudy nie będą osiadały. Nie chodzi jedynie o działania technologiczne, ale i dobieranie odpowiednich materiałów przy tworzeniu produktów mających znaleźć się w naszych domach. Stąd też pomysł, by zalecić, jakie okna dla alergików są najlepsze.

 

Jak pozbyć się alergicznych substancji z mieszkania?

 

Pragnąc zniwelować osiadanie się pyłu i kurzu, należy mieć na uwadze, jak już przy kupnie asortymentu móc to ograniczyć. Najlepszą opcją jest oczywiście zapoznanie pracownika sklepu z naszym problem, czyli alergią. Niektóre meble mają wręcz wskazane w swojej charakterystyce, że są trudne do zakurzenia, gdyż jest to ogromny plus. Jednak w przeciwieństwie do omawianych, okna nie są taką oczywistością, jeśli chodzi o osadzanie się kurzu. 

Pamiętajmy, że alergia powoduje kaszel, duszności, nieżyt nosa, czy obrzęk tkanki podskórnej. Co więcej, jest to zaledwie początek listy schorzeń, jakie może powodować nieumiejętny wybór okien i mebli do mieszkania. W tym wpisie przedstawimy, jak najlepiej dobrać okna dla alergików i czym się kierować podczas tej decyzji.

 

Na co zwrócić uwagę?

 

Mogłoby się wydawać, że jest to łatwy orzech do zgryzienia. Wystarczy przeczytać opis okna i tyle. Nic bardziej mylnego! Pamiętajmy, że kluczem w całym wyborze jest to, by łatwo dało się zachować czystość. Mowa nie tylko o komfortowym czyszczeniu powierzchni, ale i tym, żeby niełatwo osiadały na niej zanieczyszczenia. Ponadto, bardzo istotnym aspektem jest okucie okna, gdyż to właśnie ono zatrzymuje całe ciepło w środku i tworzy naszą osłonę również przed pyłkami znajdującymi się na zewnątrz. Wybierzcie te, które daje możliwość wietrzenia szczelinowego. Dzięki temu bez wątpienia uchronicie się przed niepożądanym działaniem pyłków i roztoczy.

 

Niezaprzeczalnie najlepsze rozwiązanie dla alergików

 

Czas na gwóźdź programu, czyli odpowiedź na pytanie, jakie okna dla alergików będą najlepsze. W tym przypadku mówimy o całej masie konkurencji, lecz zwycięzca jest jeden — okna PCW. Co sprawia, że okna PCW są najlepsze dla alergików? Pierwsze i niemal najważniejsze jest to, jak łatwo utrzymać je w czystości. Aby przemyć ten typ stolarki okiennej, wystarczy skorzystać z wilgotnej szmatki z dodatkiem delikatnego płynu do mycia okien.

Przy regularności — na przykład myciu raz w tygodniu — nie powinniśmy mieć żadnych problemów z uniemożliwieniem zanieczyszczeniom osadzenia się na tej powierzchni. Okna z aluminium i drewna również nie powinny nasilać alergii, natomiast ich potrzeby pielęgnacyjne są dosyć wymagające.

Mowa zwłaszcza o modelach z drewna, gdyż to właśnie one potrzebują regularnej impregnacji kilka razy w roku, specjalnego traktowania, czy czasochłonnych zabiegów. Dlatego też najlepszym wyjściem jest postawienie na okna PCW dla alergików, gdyż żadnych z tych nieprzyjemności nie spełniają. Miejmy jednak na uwadze, że okna to nie wszystko i należy pamiętać o kilku innych aspektach.

 

 

Okna dla alergików — co należy wyeliminować?

 

Jak wspomnieliśmy, diabeł tkwi w szczegółach, a to oznacza, że musimy pomyśleć o jeszcze kilku detalach, zanim uda nam się stworzyć idealne warunki dla alergika. Zalecamy, by zamienić dotychczasowe żaluzje na rolety zewnętrzne. To właśnie na żaluzjach zbiera się ogromna ilość kurzu, sierści i wszystkich mocno uczulających roztoczy. Najlepiej, więc zdecydować się na pozbycie się ich, na rzecz rolet zewnętrznych, z którymi nie będziemy mieć styczności wewnątrz mieszkania. Niestety nie tylko tej osłony należy się pozbyć.

Firanki, jak również zasłony to kolejni wrogowie, którzy ogromnie wpływają na nasze zdrowie. I one i żaluzje to ogromnie trudna sprawa, jeśli chodzi o utrzymanie czystości. Zasłony i firanki często kończą się przy podłodze i zbierają z niej kurz. Ponadto, są one wręcz lepem na wszelkie roztocza i zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu.

Jeśli, więc nie chcecie mierzyć się z cotygodniowym praniem owych osłon, to lepiej z nich zrezygnować. Jest to w pewnym sensie plus, zwłaszcza w małych mieszkania. Pozwala to bowiem na wpuszczenie dużej ilości światła dziennego do wnętrz, a to optycznie znacznie je powiększa. Jest to dosyć popularna opcja, kiedy urządzamy mieszkanie w stylu skandynawskim.

 

 

Wentylacja i oczyszczanie powietrza

 

Następną kwestią jest zapewnienie sprawnej i działającej wentylacji. Cyrkulacja powietrza jest o tyle ważna, gdyż wymienia powietrze znajdujące się w pomieszczeniach, z tym na zewnątrz. Bez sprawności tego sprzętu, cały kurz i roztocza w domu będą unosiły się w powietrzu, a to ogromne zagrożenie dla osób z alergią. Co więcej, brak wentylacji prowadzi do utrzymywania się w pomieszczeniu wilgoci. Będzie to skutkować tworzeniem się pleśni, która ma fatalny wpływ na zdrowie nawet zdrowego człowieka.

W tym przypadku świetnym rozwiązaniem będzie zamontowanie nawiewników okiennych. Wiele z nich zaopatrzone jest w specjalne filtry, które chronią nas przed pyłami i roztoczami z zewnątrz. Świetnie sprawdzą się w porach letnich i wiosennych, kiedy pyłki najbardziej dają w kość. Wtedy, zamiast niebezpiecznego wietrzenia, uchylamy nawiewniki i cieszymy się dopływem świeżego powietrza.

 

Alternatywne rozwiązania

 

Dobrą opcją w kwestii wymiany powietrza między mieszkaniem a światem zewnętrznym jest możliwość mikoruchylenia. Podczas kupowania okien warto zapytać o to sprzedawcę, gdyż będzie to zdecydowane wybawienie podczas słonecznych dni. Co ciekawe, nie trzeba mieć i mikrouchylenia i nawiewników.

Wystarczy jedno z nich, a będziecie mieli możliwość nareszcie oddychać pełną piersią. Zachęcamy do przystosowania swojego mieszkania do rad podanych powyżej. W ten sposób uśmierzycie swoje zmagania z roztoczami, jak i pyłkami oraz wreszcie odetchniecie z ulgą w swoim własnym domu.

 

Zobacz także:


FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Jakie okna są najlepsze dla alergików?

Najlepsze okna dla alergików, to te posiadające nawiewniki. Można kupić okna wraz z nimi, lub zamontować je już w zamontowanych oknach.

SPIS TREŚCI