•   +48 500 148 064
  •   info@okno-piast.pl
Logo Okno-Piast
  • Okno-Piast    
  • Rolety i żaluzje

Rolety i żaluzje

Nowoczesne i bezpieczne.

Rolety czy żaluzje?

Żaluzje i rolety okienne to praktyczna i funkcjonalna alternatywa dla zasłon, które niezbyt skutecznie chronią przed promieniami słonecznymi. Przede wszystkim, już nie musisz wybierać między pełnym światłem płynącym z zewnątrz a niemal zupełną ciemnością. Ponadto, możesz zapobiec zagrzaniu się pomieszczeń. Na którą opcję jednak postawić.

Warunki atmosferyczne a wnętrze domu

Letnie dni są cudownym czasem, podczas którego wypoczywamy i cieszymy się piękną, słoneczną pogodą. Masa zalet płynąca z takich czynników pogodowych wydaje się być nieskończona, natomiast niestety wszystko ma także swoje minusy. Mamy tu oczywiście na myśli wpływ warunków atmosferycznych na wnętrze mieszkania.

Lato w tym kontekście, niezaprzeczalnie daje w kość, zwłaszcza w mieszkaniach z dużymi przeszkleniami. Ten sam problem tyczy się mieszkań znajdujących się na wysokich piętrach. Mowa oczywiście o promieniach słonecznych, które wdzierają się do pomieszczeń i żadna firana nie powstrzyma ich działania.

Mamy tu na myśli wpadające słońce, które skutkuje nagrzewaniem się pomieszczeń, co w rezultacie dochodzi do niebotycznych temperatur panujących w mieszkaniu. W zapobiegnięciu temu zdarzeniu mogą pomóc rolety i żaluzje. Jednak, czym charakteryzuje się każda z tych opcji? Jaka opcję będzie bardziej dopasowana do waszych potrzeb?

Czym są rolety?

Rolety pełnią rolę osłony przed nasłonecznieniem pomieszczeń, ale także posiadają funkcje antywłamaniowe. Mogą zatem znacznie utrudnić próbę obrabowania mieszkania, nawet najbardziej wprawionym złodziejom. Mogą także skupiać swoje działanie na zwyczajnym ozdabianiu pomieszczeń. Wszystko zależy od typu tego asortymentu.

Wyróżniamy bowiem cztery typy produktów i należą do nich:

Pierwsza z opcji jest przeznaczona do ozdoby wnętrz. Są to rolety materiałowe, które montuje się w systemie koralikowym, bądź sznurkowym. Nie jest to mocno funkcjonalne rozwiązanie, gdyż ich przeznaczeniem jest dekoracja danej aranżacji.

Rolety plisowane zaś to bardzo funkcjonalna opcja osłon na okna. Można w niej bowiem opuszczać dowolnie górny i dolny profil rolety. W ten sposób mamy szansę swobodnie decydować o tym, ile światła zamierzamy wpuścić do pomieszczenia.

Rolety w kasecie, antywłamaniowe i wolnowiszące

Jeśli chodzi o rozwiązanie w kasecie, to wyróżnia je fakt, że wałek materiału jest ukryty w kasecie aluminiowej lub stworzonej z PCV. To rozwiązanie znacznie lepiej chroni tkaninę rolet przed zanieczyszczeniami.

Rolety antywłamaniowe to bez wątpienia produkt, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Należą one oczywiście do odłamu rolet zewnętrznych. Są niemałym utrapieniem włamywaczy, a w dodatku doskonale chronią oszklenie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Ostatnimi na naszej liście są oczywiście rolety wolnowiszące. Jest to niezaprzeczalnie najprostszy system, w którym do aluminiowej rurki poprzecznej zostaje przyklejony materiał. Są to oczywiście rolety wewnętrzne, a ich montaż może być wykonany na ścianie, suficie, czy też ramie okna. Wszystko zależy od modelu i waszych preferencji.

Jakie wyróżniamy żaluzje okienne?

Skoro obszernie omówiliśmy temat rolet, to nie pozostało nam nic innego, jak przystąpienie do scharakteryzowania żaluzji. Te, tak samo jak swoi poprzednicy, mogą być zarówno zewnętrzne, jak i zewnętrzne. W tym przypadku jednak dużo częściej liczy się design, więc warto sprawdzić, która opcja bardziej was zadowala.

W tym wypadku wyłaniamy przede wszystkim:

Pierwsza pozycja z wymienionych cieszy się oczywiście niemałą popularnością i nie ma co się dziwić. Są one cięższe od innych typów, natomiast posiadają możliwości ustawiania pożądanego kąta światła. Co więcej, dosyć słabo się nagrzewają pod wpływem światła.

Żaluzje fasadowe doskonale sprawdzają się na dużych powierzchniach, umożliwiając ochronę przed światłem i dając opcję sterowania nim. Montuje się je na elewacjach i w takiej sytuacji ich kolejną zaletą jest wspomaganie klimatyzacji poprzez działanie, jak izolator.

Żaluzje pionowe, bambusowe i z aluminium

Żaluzje pionowe to te bardzo charakterystyczne dla biur oraz szkół. Rzadko ktoś decyduje się na zamontowanie ich w domu, natomiast nie jest to zabronione. Ich konstrukcja jest dosyć delikatna, dlatego trzeba mocno uważać, aby ich nie uszkodzić przy mocniejszym pociągnięciu.

Kolejne rozwiązanie znajdziemy w żaluzjach bambusowych, które są alternatywą dla opcji drewnianych. Bez wątpienia są jednak lżejsze i świetnie sprawdzą się w ekologicznych rozwiązaniach. Wyglądem przypominają swoją alternatywę.

Ostatnie miejsce na naszej liście zajmują żaluzje aluminiowe. Doskonale odnajdują się w nowoczesnych aranżacjach, co definitywnie łączy je z oknami z aluminium. Co więcej, tak samo charakteryzuje je niebywała trwałość i solidność, dlatego można je traktować, jako inwestycję.

Żaluzje i rolety — która opcja jest lepsza?

Chcąc wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie, warto kierować się tym, dokąd je dobieramy. W szkołach i biurach bez wątpienia sprawdzą się żaluzje biurowe (pionowe). Natomiast w przypadku domów jednorodzinnych z dużymi przeszkleniami radzimy postawić na antywłamaniowe rolety na okna, które ochronią oszklenie przed włamywaczami i pogodą.

Klasyczne rolety spełniają się także na wyższych piętrach bloków mieszkalnych, gdzie słońce daje o sobie znać nieco intensywniej. Chcąc wybrać rolety w tej sytuacji, najlepiej jest postawić na

te wolnowiszące lub antywłamaniowe.

Zarówno rolety, jak i żaluzje są doskonałą decyzją, jeśli wiecie, czego chcecie. Nie zawsze potrzebujemy największych zabezpieczeń antywłamaniowych. Niekiedy można spokojnie postawić wyłącznie na dekoracje wnętrz za pomocą odpowiednich osłon okiennych. Nowoczesne rolety i dekoracyjne żaluzje, to świetny wybór do twojego domu.